Best Buddies Türkiye

Haberler / Duyurular

4.8.2013 -

İlke Candar Kabataş Erkek Lisesi Best Buddies Başkanı anlatıyor...


BEST, BEST BUDDIES Geçtiğimiz aylarda yazdığım bir kompozisyon sonucu Best Buddies Leadership Konferansı’na katılma şansı elde ettim. 17-23 Temmuz tarihleri arasında Amerika’nın Indianapolis şehrindeydim.

 

Dahil olduğum grup Meksika, Kolombiya, Arjantin, Dominik Cumhuriyeti, Yunanistan, Kanada, Mısır, Ekvator, Hong Kong, Kuzay İrlanda, Rusya, Finlandiya, Panama, Hollanda gibi birçok farklı ülkenin Best Buddies gönüllülerini barındırıyordu. Dolayısıyla oldukça renkli bir gruptuk.

17-19 Temmuz tarihleri arasında bulunduğumuz otelde birçok konferansa katıldık. Konferanslar Best Buddies projesinin temelleri, etkili iletişim, arkadaşlık, birliktelik ve bakış açısını geliştirme üzerine kurulmuştu. Bununla birlikte öğrendiklerimizi pekiştirecek birçok grup çalışmasında yer aldık. Mısır ve Kuzey İrlanda’dan gelen grup üyeleri bu proje dahilinde ülkelerinde yürüttükleri çalışmalar hakkında sunumlar yaptılar. Boş zamanlarımızdaki paylaşımlarımız esnasında ise diğer ülkelerin projeyle ilgili yaşadıkları problemleri ve yaptıkları etkinlikleri dinleme şansım oldu. Kültürel özelliklerin getirdiği bazı farklılıklara rağmen aslında tüm ülkelerde yaşananların benzer nitelikler taşıdığını fark ettim. Dolayısıyla birlikte fikir yürütebilmek, çözüm önerileri sunabilmek ve farklı bakış açıları geliştirebilmek adına böyle bir ortamda yer almak benim için çok ayrı bir deneyim oldu.

 

20 Temmuz’da ise Indianapolis Üniversitesi’nde gerçekleşen görkemli açılış seremonisiyle Best Buddies Leadership Konferansı başladı. Arkadaşlık, engelli hakları, sosyal medya, zorbalık, proje adına gelir elde etme konularının işlendiği konferanslara katıldık. Özellikle Amerika’da birçok eyaletin temsilcilerinin oluşturduğu Young Leaders Council grubunun konferansları çok verimli geçti. Çok farklı yerlerden gelmemize rağmen aynı amaç için tek bir çatı altında buluşmak ve yüzlerce insanla aynı duyguları paylaşmak inanılmaz bir duyguydu.

 

22 Temmuz günü gerçekleşen kapanış seremonisiyle konferans son buldu. Dansla dolu çok keyifli bir geceydi. Bu üç gün boyunca engelli ve engelli olmayan bireylerin aynı ortamdaki birliktelikleriyle ilgili gözlemlerim, konferanslar esnasında elde ettiğim bilgiler ve diğer ülkelerin temsilcileriyle paylaşımlarım sonucunda tüm bu tecrübelerimi Türkiye’deki proje arkadaşlarımla paylaşacağım için çok mutluyum.

 

Hayatım boyunca unutamayacağım dopdolu bir haftaydı.

 

İlke Candar

Kabata? Erkek Lisesi

Best Buddies Ba?kan? - 2012

 Tüm Haberler

© 2011 - Best Buddies