Best Buddies Türkiye

Haberler / Duyurular

31.5.2014 -

Basın Bülteni – AMERİKALI GÖNÜLLÜ, TÜRKİYE' DEKİ ENGELLİLER İÇİN ÜLKESİNDE MARATON KOŞTU...


Amerika Birleşik Devletleri'nin Michigan eyaletinde, 24 Mayıs 2014'de 32.si düzenlenen Bayshore Maratonu'nda, Türk dostu Amerikalı maratoncu Alan Weber, Türkiye'deki engelliler için koştu. Michigan'ın Oakland şehrinde kalkınma ajans uzmanı olarak çalışan Weber, bir engellilik projesi olan Best Buddies Turkey'den gelen teklif üzerine, koşusunu Best Buddies Turkey adına yaptı.

 

2750 koşucunun katıldığı maratonda Weber, maratonun 21. milinde (33. km) küçük bir sakatlık yaşasa da koşuyu tamamladı. Arkadaşları ve ailesinin Best Buddies Turkey tişörtleri giyerek desteklediği maratoncu, yarışmada ilgi odağı oldu. Weber, uluslararası projede Best Buddies Turkey'i temsil etmekten gurur duyduğunu, maratonculardan ve izleyicilerden Best Buddies Turkey'in misyonu ve logosu hakkında birçok soru aldığını belirtti. Türkiye'ye duyduğu sempatinin, yapılan temsil önerisini kabul etmesinde etkili olduğunu söyleyen Alan Weber, maraton için özel olarak bastırdığı tişörtlerini, bu yıl Best Buddies Turkey ofisini ziyaret ederek gönüllülere hediye edeceğini ifade etti.

 

25. yılına giren Best Buddies, 51 ülkede faaliyet gösteren zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmasını hedefliyor. Sivil toplum kuruluşu, kar amacı gütmeyen ve 800.000 gönüllüsü olan uluslararası bir yapıya sahip. Kurucusu, ABD Başkanları’ndan John F. Kennedy’nin yeğeni Anthony Kennedy Shriver, projeyi ABD Georgetown Üniversite’sinde 1989 yılında başlatmış. Best Buddies Türkiye'de, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) gözetiminde ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. 4 yılda 10 okul ve 100 ebeveynin katıldığı projede, şu ana kadar 300'ün üzerine arkadaşlık yapılmış. Cindy Crawford ve Romero Britto gibi dünyaca ünlü isimlerin Küresel Arkadaşlık Elçisi olduğu projeye Türkiye'de, Ulusal bir televizyon kanalında Ana Haber Bülteni Sunucusu olan Gözde Atasoy, Arkadaşlık Elçisi olarak destek veriyor.

 

Projeye başvurmak için www.bestbuddiesturkey.org sitesini ziyaret ederek başvuru formu talebinde bulunabiliyorsunuz. Tüm gönüllülerle yapılan yüz yüze görüşmeler soncunda eşleştirmeler yapılıyor. Şu an kurumun gönüllü listesinde kayıtlı yaklaşık 1.000 kişi bulunuyor.Tüm Haberler

© 2011 - Best Buddies