Best Buddies Türkiye

Haberler / Duyurular

6.6.2014 -

BASIN BÜLTENİ - 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi yılın En İyi Best Buddies Okulu Yarışmasına Aday Gösterildi.


Best Buddies Turkey'e İstanbul dışından katılan ilk okul olan Edirne Merkez 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi büyük bir başarıyla projenin ilk yılını tamamladı. 14 eşleşen olmak üzere toplamda 43 gönüllünün katıldığı okulda öğrenciler ve öğretmenler başarıyla tamamladıkları dönemin ardından 5 Haziran 2014 tarihinde yapılan törenle Uluslararası Best Buddies sertifikalarını almaya hak kazandılar.

  

Sertifika töreninde Best Buddies Turkey Program Koordinatörü Serkan Yarali liderlik ve gönüllülük üzerine konuşma yaptı. Okul sorumlu öğretmeni Recep Altınordu'nun ve okul lideri Samet Yılmaz'ın projenin etkiyle yürütülmesi ve başarıyla tamamlamasında merkez ofis ile tam bir işbirliği içinde çalışarak projeye çok büyük bir artı değer kattığı vurgulandı. Konuşmada projenin bu okulda faaliyete geçmesinde emeği geçen başta Best Buddies Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Ercan TUTAL , Proje Koordinatörü Sercan DUYGAN , Okul Müdürü Mehmet KIYICI ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep ZIPKINKURT olmak üzere herkese teşekkür edildi.

 

Törende, 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nin Best Buddies Turkey ofisi tarafından yılın En İyi Best Buddies Okulu Yarışmasında ulusal aday gösterildiği açıkladı.

 

Best Buddies Turkey 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi, Yaratıcı etkinlikleri ve motivasyonlarıyla Edirne'de birçok eğitim kurumuna Best Buddies Turkey'i tanıtarak Zihinsel ve Gelişim engelli bireylere farklı yaklaşımların mümkün olduğunu gösterdi.

 

25. yılına giren Best Buddies, 51 ülkede faaliyet gösteren zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmasını hedefliyor. Sivil toplum kuruluşu, kar amacı gütmeyen ve 800.000 gönüllüsü olan uluslararası bir yapıya sahip. Kurucusu, ABD Başkanları’ndan John F. Kennedy’nin yeğeni Anthony Kennedy Shriver, projeyi ABD Georgetown Üniversite’sinde 1989 yılında başlatmış. Best Buddies Türkiye'de, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) gözetiminde ve Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) çatısında 2010 yılından beri faaliyet gösteriyor. 4 yılda 10 okul ve 100 ebeveynin katıldığı projede, şu ana kadar 300'ün üzerine arkadaşlık yapılmış. Cindy Crawford ve Romero Britto gibi dünyaca ünlü isimlerin Küresel Arkadaşlık Elçisi olduğu projeye Türkiye'de, Ulusal bir televizyon kanalında Ana Haber Bülteni Sunucusu olan Gözde Atasoy, Arkadaşlık Elçisi olarak destek veriyor. Projeye başvurmak için www.bestbuddiesturkey.org sitesini ziyaret ederek başvuru formu talebinde bulunabiliyorsunuz. Tüm gönüllülerle yapılan yüz yüze görüşmeler soncunda eşleştirmeler yapılıyor. Şu an kurumun gönüllü listesinde kayıtlı yaklaşık 1.000 kişi bulunuyor.

 

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:

 

Email| turkey@bestbuddies.org

Facebook| www.facebook.com/bestbuddiesturkey

Twitter| @BestbuddiesTR

Adres| AYDER - Best Buddies Turkey Barbaros Mah. Fesleğen Sok. No:10, Batı Ataşehir |Istanbul - Asya O|00902166883153Tüm Haberler

© 2011 - Best Buddies